Hypotekárny úver

Hypotéka je najrozšírenejší úverový produkt pre nákup, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Hypotekárne úvery môžeme rozdeliť na nestopercentné hypotekárne úvery (ak výška hypotekárneho úveru nepresiahne 85% z odhadovanej hodnoty nehnuteľnosti) a stopercentné hypotekárne úvery (výška hypotekárneho úveru predstavuje 86% – 100% odhadnej hodnoty nehnuteľnosti). Stopercentné hypotekárne úvery sú poskytované s vyššou úrokovou sadzbou ako nestopercentné hypotekárne úvery.

* Splatnosť hypotéky sa pohybuje od 5 do 30 rokov.
* Niektoré banky ponúkajú splatnosť hypotéky aj do 40 rokov, nároky kladené na klienta sú však potom vyššie.
* Hypotéka musí byť vždy zabezpečená záložným právom k nehnuteľnosti.

Výber hypotekárnej banky

Bankový marketing hypotekárnych úverov je založený na tom, že jednotlivé ponuky bánk je veľmi ťažké jednoducho porovnať (napr. výška úrokovej sadzby banky uvádza vo výške od). Ak chcete mať istotu dobré úrokové sadzby, musíte zhromaždiť a porovnať ponuky minimálne z 5 bánk. Pre bežného človeka to znamená prácu minimálne na tri dni. Nezávislý hypotekárny poradca je schopný – po tom čo mu poskytnete základné informácie – vyhodnotiť hypotekárne produkty jednotlivých bánk okamžite. Vždy chcite vedieť, prečo Vám niekto odporúča práve uvedenú hypotekárnu banku!

Končí Vám platnosť úrokové sadzby?

Ak už máte uzatvorenú hypotekárnu úverovú zmluvu a končí vám platnosť úrokové sadzby, nečakajte, že vám banka ponúkne výhodnú úrokovú sadzbu na nové obdobie. Opak je pravdou. Banky sú obchodníci a hypotekárny úver Vám predajú za takú sadzbu, za ktorú ste ochotní ho kúpiť. Hypotekárny poradca je schopný Vám zaistiť výhodnejšiu úrokovú sadzbu.

U tohoto článku nemôžete pridávať komentáre.