Leasing alebo úver na kúpu auta?

Kto si chce zaobstarať nové auto a nemá k dispozícii celú hotovosť, má v podstate dve možnosti, ako peniaze, respektíve auto, získať. Buď si zaobstará auto na lízing, alebo si dohodne úver a získané peniaze použije na nákup vozidla. Pri voľbe úveru dostane klient finančnú pôžičku na auto a po nákupe sa ihneď stáva majiteľom vozidla, v prípade lízingu má auto po dobu splácania iba v prenájme od lízingovej spoločnosti a majiteľom sa stane až po splatení celej zmluvnej sumy. Dlhú dobu forma lízingu prevažovala, pretože jeho vybavenie bolo v porovnaní s úverom oveľa rýchlejšie a človek mohol v podstate ihneď s novým autom odísť. Banky však zareagovali a sú schopné vybaviť úver do pol hodiny, avšak za predpokladu, že o neho požiadate v banke, v ktorej máte svoj účet. Oba spôsoby financovania majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré si teraz porovnáme.

Výhody úveru

Ten najpodstatnejší rozdiel spočíva v už spomínanom vlastníctva auta. To môže mať zásadný vplyv napríklad v prípade zlej platobnej morálky klienta, keď sa voči nemu leasingová spoločnosť v silnejšej právnej pozícii než banka, lebo mu môže predmet lízingu (v tomto prípade automobil) zabaviť. Banka túto možnosť nemá. Ďalší aspekt hovoriaci v prospech úveru je možnosť predčasného splatenia dlhu spravidla bez sankcie. U leasingu je potrebné dodržať zmluvný termín poslednej splátky. Zásadný rozdiel spoznáme aj v situácii, ak by nám bolo vozidlo odcudzené alebo bolo úplne zničené. V prípade úveru ide poistné plnenie klientovi, teda majiteľovi vozidla, ak však máme auto na leasing získava poistné plnenie leasingová spoločnosť. Jednoducho povedané: klient príde aj auto, aj peniaze.

Výhody leasing

Žiadosť o leasing býva spravidla vybavená oveľa rýchlejšie ako úver, pretože ju podávate priamo u predajcu. O úver žiadate väčšinou v banke, ktorá často overuje platobnú schopnosť žiadateľa, vyžaduje kaucie vyhlásenie tretej osoby, čo celú procedúru predlžuje. Ďalšou výhodou lízingu je možnosť splácať poistenie súčasne so splácaním lízingu, čo je výhodnejšie ako jednorazová celoročná platba u auta nadobudnutého z úveru. Celkovo je preto lízing lacnejší ako úver.

Opatrnosť nadovšetko

Z uvedeného zoznamu kladov a záporov vyplýva, že nemožno jednoznačne rozhodnúť, ktorá forma financovania je lepšia. Niekto uprednostňuje okamžité vlastníctvo auta, iný rád prenechá zodpovednosť na druhých. Každý musí zvážiť svoje možnosti a vyhliadky do budúcnosti, aby bol schopný plniť svoje finančné záväzky. V každom prípade je vhodné preskúmať zmluvné podmienky viac spoločností či bánk a až potom sa rozhodnúť, akú cestu pre získanie autá zvoliť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*