Pôžička na bývanie

Pôžička na bývanie je v podstate klasickú hypotékou, o ktorej už ste museli počuť. Bežne sa objavuje tak v ponuke bánk, u ktorých budete musieť absolvovať pomerne dlhú čakaciu dobu spojenú s vyplňovaním stohov formulárov, alebo je tu pôžička na bývanie u nebankových spoločností, kde vám postačí pár zmlúv. V každom prípade by ste ale mali počítať s tým, že sú tieto úvery striktne účelové, čo znamená, že môže byť pôžička na bývanie vyčerpaná len na konštrukciu, nákup, alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Spätne to budete musieť dokazovať, takže sa v žiadnom prípade nesnažte toto pravidlo obísť. Zvyčajne bude tiež pôžička na bývanie vyžadovať práve ručenia stavbou, na ktorú ste financie použili. To si v každom prípade preverte, pretože u menších súm na rekonštrukcie to nemusí byť pravidlom.

Pôžička na bývanie

Pôžička na bývanie

Keď sa vydáme cestou konkrétnych parametrov, prvý je na rade pôžička na bývanie v banke. Tá je špecifická tým, že vám tieto inštitúcie zvyčajne poskytnú pokrytie percentuálneho podielu nákladov – zvyčajne medzi 85-95 percentami, ale sú aj ponuky na 100% financovanie. Pred žiadosťou tak musíte mať hotový projekt na stavbu, alebo vyhliadnutý nehnuteľnosť, ktorú chcete kupovať. Vy potom domom, či bytom v každom prípade ručíte až do doby splatenia úveru. Nebankový úver na bývanie je “voľnejšie”. Vo väčšine prípadov vám jednoducho dá k dispozícii sumu, o ktorú ste si zažiadali, však ručenie bude väčšinou tiež vyžadovať. Často sa ale objavujú varianty, u ktorých sa nemusíte zaručiť priamo vašej nehnuteľností, ale môžu to za vás urobiť priatelia, rodina apod

Pre kompletnosť ešte musíme spomenúť produkt, ktorým je americká hypotéka, čo nie je pôžička na bývanie, ako si môže veľa ľudí podľa názvu myslieť. Ide totiž o jedinú hypotéku, ktorá je bezúčelová. U nás je vcelku novinkou a ponúkajú jej nebankové spoločnosti, ktoré u nej vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou, ale veľkú finančnú sumu budete môcť použiť na čokoľvek. V podstate by tak mohla fungovať aj ako pôžička na bývanie, ale nestáva sa to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*