Rozdelenie pôžičiek

Už asi rok sa vo všetkých médiách skloňuje slovo pôžičky – ako jeden z hlavných vinníkov súčasnej finančnej krízy. Sú pôžičky zlé alebo nebezpečné? Poďme sa pozrieť na jednotlivé typy.

Hypotéky a tzv. americké hypotéky

Sú to pôžičky určené na bývanie, resp. sa pri nich ručí nehnuteľnosťou. Práve táto kategória svojou dostupnosťou v boji bánk o klienta v Amerike rozpútala špirálu zvyšovania cien nehnuteľností až nad hranicu ich reálnej hodnoty. Tým vznikla tzv. bublina, ktorej „vrch“ bol vysoko nad reálnymi príjmami obyvateľstva. Keď bol rozdiel už neúnosný, bublina praskla. Vo všeobecnosti je ale hypotekárny úver pre väčšinu ľudí jediná možnosť ako bývať v čase, keď si zakladajú rodinu, a nie až vtedy, keď idú do dôchodku.

Spotrebné úvery

Toto sú pôžičky menšieho rozsahu, ktoré sú väčšinou využívané na „spotrebu“, čo môže byť od zariadenia bytu až po svadobnú hostinu. Tieto pôžičky sú pre banku rizikovejšie, lebo (v závislosti od výšky pôžičky) klient buď neručí ničím  alebo má ručiteľa – inú osobu.

Kreditné karty

Tento typ pôžičiek začína byť pomaly tak bežný ako mobilný telefón. Výhodou je použiteľnosť priamo v obchode a čerpanie len čiastky, ktorú nutne potrebujete. Preto sa niekedy nazývajú „rezervné peňaženky“. Nevýhodou je variabilita splátky a vysoký úrok (až okolo 18% p.a.). Na rozdiel od bežných pôžičiek, kde sa vypočítava fixná mesačná splátka, je pri kreditných kartách povinná splátka závislá od vyčerpanej sumy – bežne je to 5% z dlžnej istiny. Po zaplatení sa ihneď k dlžnej sume prirátajú úroky, resp. sú súčasťou splátky = zaplatíte vlastne menej. Ak sa teda nebudete pri jej používaní krotiť, môže vám splácanie pohltiť mesačne veľkú časť rozpočtu.

Komentár u “Rozdelenie pôžičiek

  1. 17/12/2009 – 10:52amPues qué quereis que os diga.. casi hubiera preferido que pusieran la de elkaran.. Es lamentable que estando un equipo español a punto de hacer historia la portada del &#r0i2;dia82o mas vendido del pais” sea esta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*